FIZJOTERAPIA PAWEŁ GAWLAK

Bóle głowy okiem fizjoterapeuty

 

Na pewno każdego z Was bolała kiedyś głowa. Nie należy to do niczego przyjemnego. Ból głowy może być spowodowany wieloma przyczynami, do najbardziej znanych należą:

choroby naczyniowe mózguzatrucie alkoholoweguz mózguzatrucie tlenkiem węglaudar mózguodwodnieniezmiany hormonalnenadciśnienie tętniczeprzyjmowane lekioraz wiele innych

Ponadto istnieje inna duża grupa przyczyn mięśniowo-powięziowych, o której chciałbym dziś opowiedzieć trochę szerzej. Przyczyny te możemy podzielić na dysfunkcje lokalne i dystalne:

Problemy lokalne:Odcinek szyjny kręgosłupa zbudowany jest z dwóch przeciwstawnych grup mięśniowych zginaczy i prostowników. W celu utrzymania odpowiedniej kontroli i funkcji między wyżej wspomnianymi grupami zachodzi dynamiczna równowaga. Wskutek np. urazu głowy, szyi może dojść do zachwiana swoistej równowagi. Wraz z utratą kontroli i funkcji dochodzi do kompresji struktur naczyniowych i nerwowych. Uciśnięte struktury będą generować objawy bólowe w obrębie szyi i głowy. Z punktu widzenia biomechaniki odcinka szyjnego i głowy do bardzo ważnych należą mięśnie zlokalizowane w obrębie szczęki i kości gnykowej. W skutek różnych interwencji stomatologicznych (plombowanie, piaskowanie), chirurgicznych (ekstrakcje, implanty), ortodontycznych może dość do wytworzenia dysfunkcji i zachwiania równowagi całego układu. Podobnie rzecz ma się w przypadku tatuaży lub piercingu zlokalizowanego w wyżej wymienionej okolicy.

Problemy dystalne:Niejednokrotnie główne źródło bólu wcale nie musi się znajdować w miejscu gdzie nas boli. Często ograniczenia ruchomości poszczególnych stawów kończyny dolnej, górnej lub kręgosłupa może spowodować wzmożone napięcie lub osłabienie mięśni w okolicy głowy lub szyi.Na przykład jeśli uległeś wypadkowi i skręciłeś staw skokowy, utraciłeś prawidłową mobilność tego stawu, to brak tej mobilności możesz kompensować właśnie w odcinku szyjnym kręgosłupa. Dodatkowo wyżej wymienione dysfunkcje mogą być potęgowane przez przewlekły stres, brak snu oraz alergie i nietolerancje pokarmowe. Wkrótce postaram się rozwinąć ten temat w kolejnych wpisach.Jeśli bóle głowy nie są wywołane chorobą organiczną, moim zadaniem jako terapeuty jest znalezienie pierwotnej przyczyny bólu. Z mojego doświadczenia wynika, że wyeliminowanie przyczyny mięśniowo-powięziowej pozwala na trwałe pozbycie się dolegliwości.Zapraszam do mojego gabinetu

 

 

12 września 2018

Copyright 2017 | Created with WebWave

Twój e-mail
Treść wiadomości
WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

KONTAKT

53-020 Wrocław

Ul. Babiego Lata 12

tel. 791907348

gawlakpawel@gmail.com

ADRES

MENU

Specjalistyczny Gabinet Fizjoterapii

Fizjoterapia: 

Ortopedyczna

Neurologiczna

Sportowa

 

O FIRMIE